ایران اسلامی و اسلام ایرانی:

/توضیح: نویسنده ساکن ایران نیست/
چیزی که اوایل در دیار فرنگ مایه ی تعجب من می شد این بود که وقتی از افراد مثلا" یک کانادایی یا روسی دینشان را می پرسیدم می گفتند که دینی ندارند. وقتی کنجکاوی می کردم و بیشتر می پرسیدم که آمارهای مملکت شما اینقدر بی دینی را نشان نمی دهندو...، توضیح می دادند که پدر و مادرشان مسیحی یا یهودی هستند ولی خودآن ها مناسک دینی را انجام نمی دهند، بنابراین دینی برای خودشان قایل نیستند.
*****
روزی یکی از دوستان مصری من از من سوال خصوصیی پرسید:" چرا من هر چه مسلمان در رمضان دیدم که روزه خواری می کنند ایرانی بودند؟!!" و البته هم من جوابی نداشتم.
****
ما ایرانیان مانند بسیاری کارهایمان دین داریمان هم ظاهری است.
نماز نمی خوانیم، روزه نمی گیریم-به هزار و یک بهانه-، دستمان برسد الکل می نوشیم، قانون شکنی به حساب زرنگ بازی می کنیم، هرزگی می کنیم، به نشانه روشنفکریمان خوک می خوریم و هزار و یک چیز دیگر. هر جا هم که دینمان را می پرسند سریع بلند می گوییم که مسلمانیم.
جالبی قضیه اینجاست که خودمان را مسلمان شیعه و تنها فرقه نجات یافته از دوزخ می دانیم و گاه و بیگاه هم قصد هدایت دیگران را هم داریم.
+++++
به دوست ایرانیم می گویم:"...جان، تو که الان مشروب خوردی چطور نمازت را می خوانی؟!" جواب میدهد:" من تعریف خودم را از اسلام دارم!"
دختر ایرانی از پارتی برگشته، از دوست پسر هندیش خداحافظی داغی می کند؛ بعد چادر نمازش را سرش می کند و مشغول نماز می شود! دختر دیگری که اصلا" نمازش را بی حجاب می خواند!! وقتی می پرسم توجیهشان این است که اینجا مملکت کفر است و همین هم کافی است...
به دوست دیگرم می گویم:" تو که«همه» کاری اینجا می کنی، چه جوری به هرکی که میرسی تاکید می کنی که مسلمانی؟!" جواب می دهد:"اسلام یعنی تسلیم و من هم تسلیم هستم، تسلیم خدا!".
خلاصه هر کداممان تفسیری از اسلام ساخته ایم و آن را دینمان کرده ایم. اسلام ایرانی، شیر بی یال و دم و اُشکُم!
*********
فکر نمی کنید با این ارایه ای که ما از اسلام می کنیم تنها به تصور دیگران از اسلام ضربه میزنیم؟ دیگرانی که عمل دیگر مسلمانانِ عرب و یا آسیای جنوب شرقی را می بینند و آن را با اسلام ما مقایسه می کنند.
خودمانیم، از اسلام به چه عمل می کنیم؟ خمس و زکات که نمی دهیم، اکثرا" که نماز را نمی خوانیم( مقایسه کنید با نماز خواندن دیگر مسلمانان سر وقتهای پنج گانه)، از گرفتن روزه به بهانه های مختلف فرار می کنیم، گوشت که می خریم به حلال بودن یا نبودنش کاری نداریم، حجاب که اصلا" فکرش را نمی کنیم، پارتی هایمان که بی مشروب به سر نمی شودو...
حالا سالی یک بار شبهای احیایِ رمضان به یاد خدا افتادن و دعای جوشن خواندن ما را مسلمان می کند؟!؟
به نظرم خیلی بهتر است که مانند غربیان عمل کنیم؛ بدون رودربایستی با خودمان بگوییم:" من مسلمان زاده هستم اما به مناسک آن عمل نمی کنم و به محدودیت های آن اعتقادی ندارم". این طور حداقل باعث گیج شدن سوال کننده نمی شویم.
"I was born as a Muslim, but right now I dont practice ,and I dont believe in its restriction either".
بله ما مسلمان نیستیم!
گر مسلمانی ازینست که حافظ دارد.............وای اگر از پس امروز بُود فردایی!

/ 9 نظر / 14 بازدید
نازنين

متاسفم براي خودمان... کاش به خود بياييم... بارانی باشی.

Mr. Z

سلام- واقعا تحليل زيبايی بود- نمی دانم ريشه اين رفتار ايرانی را در کجا بايد جستجو کرد ولی مطمئنم که از ماست که بر ماست و طی اين چند دهه اخير آنقدر تيشه به ريشه فرهنگ اين سرزمين کوبيده شده که ديگر توانی برای حفظ خود ندارد. شايد اگر من هم خاطرات سفری که چند سال پيش به اروپا داشتم را مرور کنم چيزهايی از اين دست به ياد بياورم. راستی نظرت راجع به کسی که فکر کند هر مستخدم هتلی که بی هوا در اتاقش را بزند که آن را نظافت کند ... است چيست؟ يا کسی که فکر کند همه اورپايی ها فلان و بهمانند. بگذريم از ماست که بر ماست... پايدار باشيد

karim

ديانت ما عين سياست ماست و سياست ما هم عين ديانت ماست. يعنی هر دو ....بيخيال ...خوش باشيد.

ahmad

دوست عزيز من حالا مطالب سايت شما را خواندم. بسيار خودباخته هستيد. و بسيار خارجی ها را دست بالا گرفته ايد. اين از روح بيمار شما خبر ميدهد. بهتر است خودتان را به دکتر روانشناس نشان دهيد. يک دوست دختر خوب برای شما کار امد خواهد بود. بهر حال سعی کنيد خودتان باشيد.

اعظم

سلام اميدوارم اين آقا کريم دوباره به اينجا سر بزنه و مطلب منو بخونه از سياست می فهمی تقريبا چون نظرت منفيه ولی از ديانت نه چون اصل ديانت و سياست ما خيلی زياد از هم فاصله داره اينی که ما ميبينيم مثل خيلی موارد ديگه حقيقت نيست .

edward

مطبی که نوشتید حقیقت بود...اگه مایل به تبادل لینک هستید خبرم کنید...موفق باشید

شمه

اولا کسی که خودش اعتراف کنه که آدم خوبی از لحاظ رفتاری نیست مثل شما, بقیه هم راجه به اون همین نظر را داشته میشن,مثل من. بعدش من هم مثل شما در اروپا زندگی میکنم.چرا نمینویسی که بیشتر اینها از پول شکایت از یکدیگر نون میخورند نکته سوم اینکه در دورویی و کلاهبرداری اینها دست ما رو از پشت دستبند زدند افرادی که تو اتوبوس کنار یه بچه براحتی میگوزند ,هیچ موقع نمتونند الگو برای دیگران باشند شما هم دنبال یه الگو باش که حد اقل گوزو نباشه

بهنام

لطفآ دین را به عنوان ترازو تعريف کنيد و سپس اعتقادات افراد را با آن وزن کنيد !!! سعی نکنيد که با چيزی که معيار فيزيکی ندارد چيزهای ديگری را که آن هم معيار فيزيکی ندارد به روشی فيزيکی سنجش کنيد !!! بيشتر مطالعه کنيد و سعی کنيد دنيا را فقط از ديد خود نبينيد . موفق باشيد ....

hamed

salam, bebin manam arab a didam, oona az ooonvare boom oftadan maha az invar, vali hade aghal oona ketabe dinishoon be zaboone khodeshoone!! na mesle ma ke malom nist in alfaze arabiye to namaz o bara chi bayad begim be zaboone dige!! vazehe , adam ertebat bargharar nemikone va vel mikone, ....