نقض قانون بقا در ایران!

  ...[این بحث را از آقای شهرام سروری معلم ادیپبیاتمان دارم(البته رشته تحصیلی ایشان مخابرات بود)]... معما بر سر این بود که آیا ممکن است در جایی از دنیا بدون کاری پول تولید کرد؟ معمایی که ایشان مطرح کردند: اگر بدانید افرادی هستنند با شغل کوپن فروشی. این افراد کوپن های سوخته شما را از شما می خریدند. در این میان شما که کوپنهایتان سوخته بود پولی بدست می آورید و  کوپن فروش هم کوپنهای سوخته را بجایی  می برد( اگر درست یادم مانده باشد به بانک) و با مقداری استفاده به آنجا می دادند. در این میان ظاهرا" همه سود کرده اند، چه فردی که کوپن سوخته اش رانقد کرده، چه کوپن فروش، چه دولت که جنسی را می خواسته با یارانه بفروشد ولی مشتری موفق به خریداری آن نشده است. چطور چنین چیزی ممکن است؟!
  مساله مشابه دیگری را مطرح می کنم: چطور ممکن است با خریدن فیش تلفن همراه و نگهداری آن، در عرض چند ماه 400000 تومان سود برد؟ این پول طی چه فرایندی تولید می شود؟ در کجای دیگر این دنیا چنین چیزی ممکن است؟!
مساله دیگر: چطور ممکن است که کارمندان دولت ما بدون اینکه کار آنچنانیی انجام دهند، می توانند حقوق معقولی از دولت بگیرند؟؛ مثال آن:
           بخش امورآموزشی دانشگاه شهید بهشتی تهران متجاوز از 200 کارمند دارد ولی وای به روزی که کارتان به آنجا بیفتد! برای کار ساده ای مثل صدور کارنامه مجبورید5-6 نفر را ببینید و روزها بیاید و بروید(تجربه شخصی من!). آخر هم با کلی صرف انرژی و زمان و هزینه شاید موفق شوید و شاید هم نه! و هیچ کس هم خودش را مقصر نخواهد دانست. آیین نامه ها اینطور هستند! حال همه این کارمندان محترم که کاری را راه نمی اندازند، ساعت صرف نهار دارند، بعد از نهار می توانند در اطاقشان را ببندند و مشغول صرف چایی و گپ زدن بشوند، حق خودشان می دانند که شما را مدتها سر پا نگهدارند تا صحبت تلفنی شان با در و همسایه تمام شود . سرویس رفت و آمد هم دارند. مقایسه می کنم با همین بخش در دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC) که تجربه آن را هم دارند. کل بخش امورآموزشی را شاید حدود 25 دانشجو اداره می کنند و تمام کارهایتان را سر موقع و بی هیچ توقعی انجام می دهند. این دانشجویان به عنوان کار دانشجویی در آنجا مشغول شده اند و هیچ امکاناتی نظیر نهار، سرویس رفت و آمد و ... هم به آنها تعلق نمی گیرد. اگر کارتان به آنجا بیفتد با حوصله کارتان را راه می اندازند و مثلا" درخواست کارنامه تان در عرض 25 دقیقه به واقعیت محقق می شود. حال چگونه است که این همه کارمند دانشگاه شهید بهشتی از امکانات شغلی برخوردارند ولی دانشگاه UBC نمی تواند (یا لازم نمی بیند)امکانات بیشتری برای کارمندانش فراهم کند؟ تازه تحصیل دردانشگاه شهید بهشتی رایگان است ولی دانشگاه UBC هرسال کلی هزینه ثبت نام از دانشجویان می گیرد و از دانشگاه های گران کانادا است.
راستی چگونه پول کافی برای پرداخت حقوق کارمندان در ایران تولید می شود؟
 جواب خیلی ساده است----پول نفت به هر حال به صورتی بین مردم توزیع می شود و حقوقی که معمولا" دریافت می شود ارزش افزوده کار کارمند نیست.
حال خیلی جاها این توزیع عادلانه نیست و به همین علت مردم ما تصوری از ثروت بی زحمت را دارند و "باور دارند" تولید پول بدون تلاش ممکن است.
این تصور امکان دریافت بی زحمت، آگاهانه و ناآگاهانه در بسیاری از امور ما تاثیر گذار است؛ نمونه کوچک آن در درس خواندن ما؛ درسرمایه گذاری و سیاست خارجی ما و...

/ 0 نظر / 14 بازدید